top of page

Çocuklarda Yetersiz Egzersiz

Bugün gençliğimizin fiziksel aktivitelerinin yetersiz olmasının altında birçok neden bulunmaktadır. Bazıları aktif olmayan rol modellerine sahiptir ve bu nedenle çevrelerindeki yetişkinler tarafından aktif yaşamlarının değerini görmemiş ve takdir etmemişlerdir. Çoğu çocuğun okul, okul ödevleri, sedanter geçirilen çeşitli zamanlar (TV izleme, video oyunlar oynamak vb.), gibi çok sayıda önceliği bulunmaktadır. Düşük sosyoekonomik gruplardaki çocuklar için güvenlik endişeleri de mevcuttur; çünkü halihazırda mevcut ve güvenli parklar ve bisiklet yolları çoğu zaman ulaşılamaz durumdadır veya eve yakın değildir. Yatırımların, ekipmanların ve kaliteli beden eğitiminin eksikliği de, zayıf fiziksel aktivite maruziyeti ve seviyeleri ile ilişkilidir.


Fiziksel İnaktivite Hakkında Endişeler

Fiziksel inaktivitenin ciddi bir potansiyel sonucu, insidansı kabul edilemez olan obezitedir. Son dönemdeki raporlar, küçük çocuklarda aşırı kilo ve obezitede küçük bir düşüş gösterse de, genel obezite prevalansı 30 yıl öncesine göre hala 3 kat daha yüksektir ve yetişkinlerde artmaya devam etmektedir. Şu anda ABD'li çocukların% 17'si obezdir. Fiziksel inaktiviteye benzer şekilde, belirli grupların etkilenme veya risk altında olma olasılığı daha yüksektir. Beklendiği üzere, bu gruplar ırksal ve etnik azınlıkları ve sosyoekonomik olarak daha dezavantajlıları içermektedir. Beş yaşından küçük düşük gelirli çocukların yüzde otuzda fazlası aşırı kilolu veya obezdir.


İnaktif Olma ve Şişmanlamaya Eşlik Eden Sorunlar

Birincil problem görünüşle ilgili değildir. Medikal, psikososyal ve ekonomik problemlerdir. Obez çocuklar ve ergenler yüskek kolleserol ve yüksek kan basıncı riski taşırlar. Bu çocuklar aynı zamanda çeşitli uyku sorunları, aralıklı horlamalar ve uyku apnesi problemleri ile karşı karşıyadır. Astım hastalığı bulunan obez çocukların, bu hastalığı yönetmeleri çok daha zordur. Obez çocuklarda tip 2 diyabet ve kadınlarda kısırlığa yol açan polikistik over sendromu gelişebilmektedir. 


Obez çocuklar ve ergenlerde karaciğer yağlılığı ve safra taşı gelişebilir. Bunların her ikisi de eğer kontrol edilmezse karaciğer yetmezliğine yol açabilmektedir. Obezite, kas iskelet sisteminde ekstra strese yol açtığı gibi, çocuklarda diz ve kalça deformiteleri, kırıkları ve diğer sakatlıkların riskini büyük oranda yükseltmektedir. Obez çocukların sıcak hava koşullarına karşı toleransları daha düşüktür (Özellikle de egzersiz sırasında). Bu da sıcaklıkla ilişkili hastalıklara yol açabilmektedir. Obezite, özellikle kızlarda, anormal beyin basıncına yol açmaktadır. Bu da görme bozukluğuna yol açabilmektedir. Obez çocukların deri enfeksiyonu geçirme riskleri çok yüksektir. 


Obezitenin yol açtığı psikososyal sorunlar da vardır: Depresyon, kaygı, vücut memnunsuzluğu, akranları tarafından alay edilme ve zorbalıklar. Bu tip durumlar çocukların okuldan uzaklaşmalarına neden olabilir. Ayrıca obez olma durumu, ek masraflara da yol açar. Dahası, obezite toplumda bir sosyal damga olarak görülmektedir.

Kaynak:

Coleman, N. (2014). Getting Things Moving: How to Inspire Healthy Active Living in Kids, National Youth Sports Health & Safety Institute.

2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page