top of page

Egzersiz Bilimi

Güncelleme tarihi: 1 Mar
Günümüz haberlerinde, egzersizle ilgili okuduğumuz bilgilerin çoğu, fitness ve kilo vermedeki son çılgınlık olarak önümüze çıkmaktadır. Sıklıkla kafa karıştıran bu durumlar, sağlığını geliştirmek için doğru hayat tarzı kurmaya çalışan bireyler için moral bozucu olabilmektedir. Bir hekim olarak Metzl, kendisine danışan bir çok kişinin bu gürültülerle mücadele etmeye çalıştığına tanık olduğunu belirtmektedir. Amerikan Spor Hekimliği Kolejinin (ACSM) 19 yıldır üyesi olan ve New York Özel Cerrahi Hastanesinde spor hekimi olan Jordan Meltz, TIME Magazine dergisinin özel bir sayısında (Nisan, 2017) "Egzersiz Bilimi" başlıklı bir makale yazmıştır (Orijinal Başlık: "The Science of Exercise"). TIME, okuyucularına bilimsel destekli fitness ve egzersiz bilgisi sağlamak amacıyla çeşitli konularda uzmanlar görevlendirmiş ve böylece okuyucularına fiziksel aktivite seçimleri için yardımcı olmayı hedeflemiştir. Bununla beraber, derginin bu sayısına ACSM'den bir çok uzman katkıda bulunmuştur. Ayrıca bu sayı, ACSM'in egzersiz önerilerine de katkıda bulunmaktadır.

Metzl, çok sayıda hastanın egzersiz sayesinde sağlık hedeflerine ulaştığına tanık olduğunu ifade etmekte ve bununla beraber, ACSM tarafından yönetilen evrensel bir sağlık girişimi olan "Exercise is Medicine® (Egzersiz İlaçtır)"ın gerçek bir destekçisi olduğunun da altını çizmektedir. Fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki faydalarının, hem araştırma laboratuvarında hem de spor salonunda tekrar tekrar kanıtlandığını vurgulamaktadır.


Metzl'in TIME dergisindeki makalesinin bir özeti:

"Neyse ki, bu ilacın [egzersiz] faydalarını elde etmek için mega dozlarını almanız gerekmiyor. Çok azının etkisi çok uzun sürmektedir. 

Amerikan Spor Hekimliği Koleji haftalık 150 dakika egzersiz yapmayı önermektedir - yaklaşık olarak haftada 5 gün, 30'ar dakika. Daha fazlası daha iyidir, ama bu en etkili nokta gibi görünüyor. Tempolu yürüyüşten jogginge, joggingden tempolu şekilde merdiven çıkmaya kadar her şey geçerli. Kendinizi daha iyisini yapmak için ne kadar zorlarsanız, dayanmanız gereken zaman daha da kısa olacaktır. 

Eğer ben yapmış olsaydım, tıpın dört temel yaşam belirtisine - sıcaklık, nabız, kan basıncı ve solunum hızı - bir beşincisi daha katılırdı; adım sayısı, günlük 10,000 hedef ile birlikte. Boy ve kilo ile birlikte her standart tıbbi çizelgenin bir parçası olmalıdır."  


Son olarak Metzl, Mayıs ayının Egzersiz İlaçtır ayı olduğunu ve toplumunuzda bir farklılık yaratmaya yardımcı olmak için exerciseismedicine.org sitesinde yayınlanan araç kitini (tıklayarak doğrudan indirebilirsiniz) indirmenizi önermektedir.


Kaynak: Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM)

0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page