top of page

Giyilebilir Fitness

Fitness takibinizi nasıl yapıyorsunuz? Kendinizi aktif kalmak için nasıl uyarıyorsunuz? Uykunuzu nasıl hesaplıyorsunuz? Stres düzeyiniz nedir? Bu sorular ve daha fazlası, kendi kişisel sağlık ve zindeliği ile her gün ilgilenen insanlar tarafından sorulmaktadır. Bu gruptaki insanlar arasında yaygın hale gelen bir şey, giyilebilir fitness takip cihazların kullanılmasıdır. Giyilebilir cihazlar, vücudun herhangi bir bölgesine giyilebilen ya da takılabilen, küçük ve kişiye biyofizyolojik bilgiler ve geribildirimler sağlayan cihazlardır.


Giyilebilir cihazlar son birkaç yılın en iyi fitness trendi olarak değerlendirilmiştir. Dünya çapında sevk edilen 100 milyondan fazla giyilebilir ünite ile bu cihazlar, fitness ürünleri tüketici endüstrisindeki en hızlı büyüyen segmentlerden biri olmuştur. Sadece birkaç yıl önce, 2014 yılında, dünya çapında yaklaşık 28 milyon ürün sevk edildi. 2020 yılına kadar bu sayıların, spor ayakkabılarının dünya pazarına eşit olacak şekilde, 170 milyon adede ulaşması bekleniyor.

Giyilebilir Ne Demektir?

İnsanlar giyilebilir cihazlar hakkında düşündüklerinde, genellikle uzay çağı cihazlarının imajı akla gelir. Bununla birlikte, işitme cihazları ve kol saatleri günlük teknolojilerdir ve çoğunlukla “teknoloji” olarak düşünmemekteyiz. Yine de, bunların hayal bile edilemeyeceği zamanlar da vardı. Bugünün giyilebilirleri birçok farklı şekil ve şekil alabilmektedir. Ancak bu fütüristik kapakların altında sadece bir temel bileşen vardır; gömülü bir sensör. Küçük boyutları ve yüksek bilgi işleme kapasiteleri sayesinde neredeyse her yere yerleştirilebilmektedir. Fitness uygulamalarını içeren sensörleri bulacağınız tipik yerler arasında mücevherler, kıyafetler, saatler, kolyeler ve kulaklıklar bulunmaktadır. Şu anda, giyilebilir teknolojideki tüketici ilgisinin büyük çoğunluğu fitness uygulamaları içindir. Yine de, bu ürünlerin çok yönlülüğü, diyabetli bir kişinin kan şekeri seviyesini izlemek veya bir bebeğin kalp atış hızını, cilt sıcaklığını ve uyku düzenlerini kontrol etmek için kullanılabilen cihazlar dahil olmak üzere çok sayıda başka alana genişlemeyi mümkün kılmıştır. Bu durum da, bu tarz bir market büyümesinin, fitness dışındaki cihazlarda da görülebileceğini düşündürmektedir.


2018 yılında, giyilebilir cihazları bulmak kolaydır; Amazon'da “fitness wearables" (fitness giyilebilir cihazlar) araması 10.000'den fazla seçeneğe dönüşüyor. Giyilebilir cihazlarda fiyat çeşitliliği de bulunmaktadır. 10 dolardan daha düşük fiyatlara ürünler bulunabilirken, 500 dolardan daha pahalı ürünler de vardır.

Almak İsteyenlerin Bazı Yaygın Sorunları

Geniş fiyat ve cihaz türleri yelpazesi, giyilebilir cihazların doğruluğunda önemli ölçüde farklılık oluşturmaktadır. Tüketiciler ve müşteriler genellikle ihtiyaçları en uygun cihazı belirleme konusunda zorluk çekmektedir. “En iyi giyilebilir teknoloji” için yapılan internet aramaları, popüler web sitelerinin veya blogların, çoğu zaman tek bir kişinin görüşünden başka bir şey vermediğini göstermektedir. Aslında, tüketicilerin bir ürünü öğrenirken karşılaştıkları temel sorunlardan biri, bir ürünün kamuya açık bir şekilde kullanıma sunulmasından, saygın araştırmaların ürünün iddialarını doğrulayabileceği zamana kadar uzun süreler gerekebilmesidir. Bu nedenle, erken benimseyen tüketiciler satın aldıkları şeyi beğenmeyebilmektedir. Bazı durumlarda, bağımsız araştırmacılar bir cihazın modası geçmeden önce testleri tamamlayamamakta ve sonuçları yayınlayamamaktadır.

Peki, giyilebilir pazardaki en yeni özelliklere sahip cihazları ararken, bilinçli bir tüketici veya dikkatli bir eğitmen ne yapmalıdır? İlk olarak fiyatı göz önüne alın; harcayabileceğiniz gerçekçi miktar nedir? İkinci olarak, en çok hangi özellikleri kullanacağınızı ve hangi özelliklerin sizin için gereksiz olacağını belirleyin. Aktivite takip cihazlarının çoğu, adım saymaya ve kalp atış hızını ölçmeye odaklanır, ancak zaman ve tarih haricinde daha fazlasını sunmaz. Temel bilgileri sağlayan ve düşük maliyetli ürünler, bu denli yaygınlığın en büyük bileşeni halindedir. Aslında, fitness hedeflerine ulaşmak ve motive olmak için, bu özellikler oldukça iyidir.

Akıllı saatler de oldukça yaygındır ve e-postaları ve metinleri kontrol etme veya gönderme, telefonunuzu yanıtlama ve GPS gibi özellikler de dahil olmak üzere daha fazla özellik sunar. Daha fazlasını yapabilen akıllı saatler de vardır ancak fiyatları da daha yüksektir. Bu özellikler önemliyse, tüketici ek masrafları önemsiz olarak değerlendirebilir.


Giyilebilir Teknolojinin Geleceği

Giyilebilir teknolojinin artan yaygınlığı ile zorlayıcı bir soru “Giyilebilirlerin geleceği nedir?” Giyilebilir teknoloji uygulamaları hızla arttıkça, bu uygulamalara uyacak teknolojiler de geliştirilmektedir. Çok uzak olmayan örnekler, sanal asistan kontakt lensler ve ruh halini izleyen ve görüntüleyen kıyafetlerdir. Yine de, giyilebilir teknoloji alanında beklenen en büyük etkiler, uygulamalarında değil, kullanılabilirliği, amacı ve entegrasyonunda yatmaktadır. Giysiler ile kusursuz entegrasyon sayesinde, giyilebilir cihazlar daha az görünür hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda nanoteknoloji ve implantlar yoluyla invazif izlemeyi genişletme potansiyeline de sahiptir. Fütürist Tech-Tats (Kaotik Ay, Austin, Teksas), kullanıcının cildine bastırılmış, gelişmiş sensörlere bağlanabilen elektro-iletken mürekkepten yapılmış dövmelerdir. Bu “biyogiyilebilir” türü, kalp atış hızı ve yaşamsal belirtilerin, fitness takibinin, kritik sağlık bilgilerinin haftalık veya aylık olarak iletilmesi için veya bir sağlık durumunun izlenmesi için kullanılabilir.


Bu giyilebilir sistemler, her bireyin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilir. Bu da tüketici ilgisinin ve bireysel verimliliğin önemli ölçüde artmasına neden olacaktır. Ek olarak, toplanan verilerin büyüklüğü, akıllı ev teknolojisi ile entegrasyona olanak sağlayabilir. Bu sayede eviniz, mevcut fizyolojik durumunuzu sizin için ideal bir ortam yaratacak şekilde izleyebilir. Elbette, bu büyük ölçekli entegrasyon çok güç gerektirecektir. İşte bu nedenle, giyilebilir cihazlar için güneş, kinetik veya termal enerji kullanarak kendi kendine yeten bir yöntem geliştirilmektedir.


Eve Servis Uygulamalar

Giyilebilir teknoloji, kişisel antrenörlerin müşterileriyle bağlantı kurma biçimleri için heyecan verici olanaklar sunar. Artan bağlantı ve veri takibi sayesinde, antrenörler artık müşterilerle tek bir coğrafi bölgede çalışmakla sınırlı değil. Bu yeni “oyun alanı”, kişisel antrenörler için tarihi sınırların dışında çalışacak ve aynı şehirde veya dünyanın her yerinde olmak üzere herhangi bir zamanda koçluk yapabilecek kişi sayısını genişletecek çok sayıda finansal seçenek de yaratıyor. Bir müşteri tabanı giyilebilir teknolojiyi kullanarak büyüdükçe, fitness profesyonelleri müşterin ilerlemesini (istenirse gerçek zamanlı olarak) izleyebilir ve teşvik veya bireysel geri bildirim sağlayabilir. Son olarak, giyilebilir cihazlar, antrenörlerin, her bireyin kendi fitness hedeflerine ulaşmasında başarılı olmasına yardımcı olacak motivasyonu arttırmak için müşteriler arasında genişletilmiş bağlantılar ve yarışmalar kurmasına (bir sosyal spor ağı geliştirmeye) olanak sağlar.


Özet

Giyilebilir fitness cihazları, popülaritesinde yavaşlama belirtisi olmayan, gelişmekte olan bir piyasadır. Ayrıca, sadece spor için değil, aynı zamanda sağlığın ve ötesinin izlenmesine olanak tanıyan giyilebilir tüm potansiyel uygulamalara olan ilgi artmaktadır. Antrenörler ve müşterilerin, tüm fiyat aralıklarında, aralarından seçim yapabileceği ve kendi bireysel ihtiyaçları doğrultusunda kullanılabilecekleri çok çeşitli giyilebilir ürünler bulunmaktadır. Antrenörler bu giyecekleri daha fazlasını yapmak için de kullanabilir. Hizmetleri genişletmek, normal coğrafyanın çok ötesinde bir müşteriye ulaşmak ve bireyselleştirilmiş antrenman programlarını her zamankinden daha iyi bir şekilde sağlamak bunlardan bazılarıdır. Giyilebilir teknolojinin geleceğin dalgası olacağı kuşkusuzdur ve bugün kullanmaya başlayabileceğiniz bir teknolojidir.


Kaynak

Liguori, G., Kennedy, D. J., & Navalta, J. W. (2018). Fitness Wearables. ACSM's Health & Fitness Journal, 22(6), 6-8. doi:10.1249/fit.0000000000000426


4 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page